בלוג:
הכל על הפרעות שיווי
משקל

בלוג:
הכל על הפרעות שיווי משקל

בלוג:
הכל על הפרעות שיווי משקל

כל מה שרצית לדעת על הפרעות שיווי משקל, סחרחורת וורטיגו

אודות ספוטאון חברת ספוטאון
טראפיוטיקס (SpotOn Theraputics) משלבת מדע וטכנולוגיה בפיתוח פתרונות חדשניים, לא פולשניים, המסייעים לסובלים מחוסר שיווי משקל,סחרחורת, וורטיגו להפחית למינימום את הסימפטומים הקשים ולאפשר להם לחזור לחיות באיכות חיים טובה. קראו עוד

הפרעות שיווי משקל המאופיינות על ידי סימפטומים של חוסר יציבות ,סחרחורת וורטיגו, הינן בעיות עמן מתמודדים רבים מהסובבים אותנו. נכון, ורטיגו היא התלונה המוכרת מכולם, הודות לסרט האלמותי של היצ'קוק "ורטיגו" (Vertigo), אשר גיבורו סבל מורטיגו, אך יש שם בחוץ עוד קשת רחבה של הפרעות ומצבים רפואיים אשר המשותף לכולם הוא אובדן שיווי המשקל.

אמנם לסרטו של היצ'קוק היה תפקיד חשוב בהיכרות של התרבות הפופולרית עם ורטיגו, אך זה רחוק מלהיות מספיק. כולם מכירים את המילה, ורבים אף יודעים שהיא נוגעת ליציבה (גם אם מבלבלים אותה עם פחד גבהים), אך אינם יודעים דבר על היותה חלק ממגוון רחב יותר של הפרעות שיווי משקל. ברי המזל בינינו, יכולים להרשות לעצמם את הבורות המבורכת הזו. רבים אחרים, לעומת זאת, נאלצים להתמודד עם הפרעות שיווי משקל, ועם הפגיעה המשמעותית באיכות חייהם, פעמים רבות ללא הבנה מספקת של חומרת הבעייה, מהסביבה. הם גם נאלצים להתמודד עם המחסור המשמעותי במידע אודות הגורמים להפרעות שיווי משקל, דרכי ההתמודדות, פתרונות וחלופות שיש למדע להציע.

אנו שומעים רבות על מחסור זה במידע, מלקוחות הפונים אלינו למרכז התאמה SpotOn Balance. לכן החלטנו לכתוב פוסט זה, כדי לנסות לעשות קצת סדר בבלגן, ולספק מידע ממוקד ועדכני אודות הפרעות שיווי משקל, ממה הן נובעות ומה ניתן לעשות בנדון.

אל תטעו, מדובר במספר לא מועט של אנשים. תלונות על סחרחורת נפוצות מאוד באוכלוסייה בכל טווח הגילאים. כ- 5% מכלל הפונים לרופא המשפחה וכ- 15% מהחולים הפונים לנוירולוג ו/או לרופא אף אוזן גרון, מתלוננים על סחרחורת. בקרב האוכלוסייה המבוגרת התלונה נפוצה אף יותר.

אז כמובטח, בואו נעשה קצת סדר ונרחיב על הפרעות שיווי משקל ושאר ירקות

הפרעות שיווי משקל, למעשה מאופיינות בתחושת סחרחורת וחוסר יציבות אליה עשויות להתלוות תחושות רבות ומגוונות. אני מכין אתכם, זוהי רשימת מכולת לא סימפטית כלל הכוללת: תנועה סיבובית, שיוט, עננות, נדנוד, הטיה, ריחוף, כאבי ראש, בחילות (אשר חלקן עשויות אף להוביל להקאות), עייפות, רגישות יתר לרעש ואור, פגיעה בראייה או בשמיעה, הזעה, חולשה ואף עילפון. מטופלים מסוימים מתלוננים גם על טינטון (ציפצופים באוזניים).

תחושת חוסר האונים וחוסר הוודאות המוחלט גורמים לתחושת חרדה ואף אימה, ומביאים להמנעות מפעולות רבות בעלות פוטנציאל לאובדן שיווי משקל. תנועה ספונטנית, נהיגה או אפילו מבט מעלה כבר אינם מובנים מאליהם, ופעמים רבות אין יכולת אפילו לעמוד מבלי לאבד שיווי משקל. כן, על אף שהפרעות שיווי משקל אינן מוגדרות רשמית כנכות, רבים מהסובלים מהם חשים מוגבלים מאוד, לא פחות מאנשים הסובלים ממוגבלויות המוכרות על ידי הממסד.

אוקי, אז ברורים לנו הסימפטומים, אבל איך זה קורה?

שיווי משקל והתארגנות במרחב קשורים לעיבוד נתונים המתקבלים משלוש מערכות חושיות עיקריות הפועלות במקביל:

  1. מערכת שיווי המשקל באוזן הפנימית (הידועה בשם המערכת הוסטיבולרית)
  2. מערכת הראייה
  3. מערכת החיישנים הנמצאים בשרירים ובמפרקים (המערכת הפרופריוספטיבית).

תהליך עיבוד זה מתבצע באזורים יעודיים במוח ובעיה או פגיעה באחת ממערכות אלו עלולה לגרום לחוסר שיווי משקל ולהופעת סחרחורת או וורטיגו.

הסיבות להופעת הסימפטומים הן רבות, ויכולות לנבוע מתהליכי הזדקנות שמתחילים כבר מגילאי הארבעים, אחרות מקורן בפגיעות ראש (תאונות דרכים או שבץ מוחי), או מחלות רקע (למשל פרקינסון או טרשת נפוצה). פגיעה במערכת שיווי המשקל באוזן הפנימית כמו זיהומים ויראליים הגורמים לדלקת בעצב הווסטיבולרי, נוכחותם של גבישים בתוך התעלות של המערכת הוסטיבולרית, המשפיעים על שיווי המשקל (BBPV- Benign paroxysmal positional vertigo), מחלת מנייר או תופעות לוואי בשל נטילת תרופות. לאחרונה הוגדרה הפרעה חדשה, PPPD – Persistent postural perceptual dizziness, שכוללת רבים מהמקרים שלפני מספר שנים לא ידעו להגדיר בדיוק את הסיבה לבעיה למרות תלונות קבועת על סימפטומים של חוסר יציבות, סחרחורות וורטיגו.
אז אתם בטח חושבים: " אוקי, אם יש גורם ידוע אז בטח יש טיפול מתאים". לצערי, הדברים אינם כל כך פשוטים. ראשית, לא תמיד הגורם ידוע ורבים מהסובלים מהפרעות שיווי משקל נודדים בין רופא אחד לרעהו, עוברים בדיקות חוזרות ונשנות (בדיקות שמיעה, בדיקות הדמייה, ועוד), מבלי לקבל תשובה ברורה. כל שידוע להם הוא, שהם סובלים. מאוד. ושנית, גם כאשר יש אבחנה ברורה, וגורם ידוע, לא תמיד הפתרונות הקיימים מספקים. פגשתי מטופלים ששנים רבות מנסים פתרונות שונים, ללא הקלה משמעותית.

אז מה כן אפשר לנסות?

לאחר האבחון המיוחל עומדות בפני המטופלים אפשרויות שונות בהתאם לבעייה שאובחנה. חלקם מופנים לפיזיותרפיה וסטיבולרית, שעל אף שמה המאיים, היא למעשה מסתכמת בתרגול מתמשך הכולל לרב תנועות ראש אשר עבור מטופלים מסויימים מתבררות כיעילות מאוד. נכון, יש משהו מעיק בתרגול מסוג זה, אבל עבור אותם מטופלים, זה פותר את הבעיה. ישנם מטופלים (למשל מטופלי מחלת מנייר) המופנים לטיפול תרופתי כדוגמת "סטונרון", "אגיסרק", "פרמין" או "בטאהיסטין" אשר מפחיתות את הסימפטומים, אך לא פותרות את הבעיה הרפואית. במקרים מסוימים מוזרקת אנטיביוטיקה מסוג "גנטמיצין" לאוזן או ניתנים סטרואידים, ולעיתים אף ניתנת המלצה רפואית לנתח. יש גם את המטופלים, אשר אצלם החשד הוא למקור נפשי, והם נעזרים בטיפול פסיכולוגי (התנהגותי או פסיכותרפי). יש עוד גישות שאנשים מנסים כמו הפסקת עישון (ישנן עדויות שעישון מעודד סימפטומים של סחרחורת), דיקור, שינויים בתזונה אבל הם אינם מוכחים מחקרית מסייעים בהפחתת הסימפטומים.

וכמובן, משקפי SpotOn Balance

אופציה מוכחת להפחתת הסימפטומים של הפרעות שיווי משקל היא משקפי SpotOn Balance' המותאמים אצלנו במרכז SpotOn Balance.

משקפי SpotOn Balance פותחו על בסיס טכנולוגיה ייחודית המבוססת על גילוי מדעי שהצבת סימנים ייחודיים לכל מטופל, במרחב הראייה ההיקפית, משפיעים מיידית על יציבות ותחושות סחרחורת וורטיגו. אתם מוזמנים לצפות בוידאו כדי ללמוד עוד על משקפי SpotOn Balance. הרגשת הסיפוק בצוות כשאנו שומעים על השיפור המשמעותי, ולעיתים אף מוחלט, בסימפטומים היא עצומה. לראות את המבט ברגעים שלאחר הרכבת משקפי SpotOn Balance בפעם הראשונה; את חיוך ההקלה, את התקווה שמתעוררת לחזור למעגל החיים, היא מרגשת מאוד כל פעם מחדש. אין עוד סיבה אמיתית לסבול מהפרעות שיווי משקל. אם אתם או מי מבני משפחתכם סובלים מהפרעות שיווי משקל, זה הזמן ליצור עמנו קשר ולקבוע פגישת ייעוץ ללא התחייבות.

 

NOTE: SpotOn is not giving medical advice and reading our blogs and articles is by no mean replacing the need to consult with your physician on your specific condition and symptoms