בלוג:
הכל על הפרעות שיווי
משקל

בלוג:
הכל על הפרעות שיווי משקל

בלוג:
הכל על הפרעות שיווי משקל

6 טיפים לחיים עם הפרעות שיווי משקל כולל סחרחורת וורטיגו

אודות ספוטאון חברת ספוטאון
טראפיוטיקס (SpotOn Theraputics) משלבת מדע וטכנולוגיה בפיתוח פתרונות חדשניים, לא פולשניים, המסייעים לסובלים מחוסר שיווי משקל,סחרחורת, וורטיגו להפחית למינימום את הסימפטומים הקשים ולאפשר להם לחזור לחיות באיכות חיים טובה. קראו עוד

במרכז SpotOn Balance אנו נתקלים פעמים רבות בתסכולם של הסובלים מהפרעות חוסר שיווי משקל, סחרחורת או וורטיגו. המטופלים מכניסים אותנו לעולמם ומשתפים אותנו באתגרים השונים שהפרעות אלו מזמנות בפניהם וכיצד הם התמודדו איתם קודם להגעה למרכז. אם מסתכלים מעבר לתסכול, הם בעצם מחזיקים בהרבה חוכמת חיים' בעלת ערך רב שהצטברה אצלם עם השנים ויכולה לשרת רבות את ה 'חדשים' בתחום, הסובלים מתופעות אלו. בחרנו לשתף אתכם במספר טיפים להתמודדות היומיומית עם הסימפטומים של הפרעות שיווי משקל, כולל סחרחורת וורטיגו.

1. תנו לזה זמן – לפעמים זה כל מה שצריך

לאחר שהתיעצתם עם רופא, פעמים רבות, בהפרעות חוסר שיווי משקל, הזמן עושה את שלו, והסימפטומים הולכים ונעשים קלים יותר עם הזמן. ישנם אף אחוזים נכבדים של חולים המחלימים באופן ספונטני, או חווים התקף אחד ויחיד. אין בדברים אלה מן ההמלצה להזניח את מצבכם, אבל לא מומלץ לקבל החלטות חפוזות, כי למרות תחושת חוסר השליטה, אין סכנת חיים כשנוהגים בשיקול דעת (נמנעים מלעלות על סולמות וכו'). הרבה פעמים ההחלטות הטובות ביותר מתקבלות כשפשוט לוקחים נשימה עמוקה ונותנים לגוף ולנפש זמן לעבד את המצב ולנסות להשיג את האיזון חזרה באופן עצמאי.

2. אחרי שנתתם לזה זמן, תעבדו בללמוד על זה.

כן, זו העבודה החדשה שלכם (אבל אל תתפטרו מהדיי ג'וב שלכם כמובן). אל תצפו שכל המידע יוגש לכם במתנה. חקרו על כל הפתרונות האפשריים והשקיעו בחיפוש מחקרים קליניים בנושא. הם אמנם לא חומר רך לקריאה. אבל הפתרונות החדשניים ביותר מגיעים משם. לא פעם ולא פעמיים פגשתי מטופלים ששמעו על משקפי SpotOn Balance באמצעות המחקר הקליני שערכנו בנושא בבית החולים מאיר.

אל תצמצמו את החיפוש לעברית, תנו לנו לחסוך לכם.. אין  המון מידע בעברית על הפרעות שיווי משקל. חפשו גם באנגלית. אתם יכולים להתחיל באתר Vestibular Disorders Association – VEDA, יש שם רשימת מקורות בלתי נלאית שתוכלו להתחיל לשאוב ממנה מידע ולנווט למקורות נוספים. בנוסף, נסו גם את Balance and Dizziness Disorders Society (BADD. בעברית תוכלו בהחלט להעזר באתר תמיכה לחולי מנייר, סחרחורות ובעיות שיווי משקל של המערכת הווסטיבולרית.

גם הקהילה היא כוח אדיר לידע בהקשר הזה.. שוחחו עם מטופלים אחרים, פרסמו בפורומים ובקבוצות בפייסבוק, הצטרפו לקבוצות תמיכה.

3. נסו לאזן את אורח החיים שלכם

כן, זה מבאס… לא מספיק שאתם סובלים מהפרעת שיווי משקל, עכשיו אתם נאלצים להיפרד מהחטאים הקטנים שהופכים את השגרה שלכם לכה מהנה ולהשגיח על תזונה, שינה, שתיית מים ופעילות ספורטיבית. הרבה עדויות מראות שזה בהחלט חיובי ויכול לספק הקלה בסימפטומים.  אז הנה קצת המלצות פרקטיות:

  • תגידו שלום ולא להתראות לכל הרעלנים למיניהם: קפה, אלכוהול, סיגריות, משככי כאבים (אלא אם הומלצו לטיפול). אם אתם לא מצליחים להמנע לחלוטין, הפחיתו ככל האפשר.
  • לחלק הכיפי: נסו לישון 7-8 שעות בלילה, המוח עובד הרבה יותר קשה עם הפרעות שיווי משקל, וזקוק לשנת לילה טובה. בנוסף, מחסור בשינה עשוי להחמיר את הסימפטומים. מלבד כמות השינה, יש גם צורך להתייחס לכיצד אתם ישנים.חפשו פתרונות לשינה מתאימה (למשל, יש הגורסים כי שינה על הגב מקילה את הסימפטומים).
  • השגיחו על תזונה מתאימה ושתיית מים מרובה. נמצא שהתייבשות, גם אם קלה ביותר עשויה לגרום לסחרחורת. בהתאם, המנעו ממזונות המכילים כמות נדיבה של סודיום וסוכר והשקיעו במזון אנטי דלקתי, שומנים בריאים וחלבונים שונים.מומלץ להתייעץ עם דיאטנית על שינויי התזונה המומלצים ספציפית למצבכם האישי.
  • גם רמות של ויטמינים מסוימים עשויים להשפיע לטובה או לרעה. ודאו שרמות הויטמין B12 וויטמין D שלכם הינן מספקות ולחילופין, שרמת ויטמין A אינה גבוהה מידי.
  • פעילות ספורטיבית עשויה לעזור אף היא, אך היוועצו ברופא ופיזיותרפיסט, על מנת לעסוק בפעילות ספורטיבית המתאימה למצבכם.
  • "תרגיעו", או במילים אחרות, הורידו לחץ. נמצא כי לחץ עשוי להגביר את הסימפטומים.

4. נהלו יומן סימפטומים

נכון, זה לא בדיוק היומן המרתק בעולם וכנראה שאף אחד לא יפרסם אותו בשום מקום, אבל הוא חשוב. הוא יעזור לכם להבין ולהסביר (לגורמים המטפלים) אודות הסימפטומים שאתם חווים, לאתר את הנסיבות בהם הם קורים (האם הם מחמירים לאור מזון מסוים? עונה בשנה?) ולהכיר את המגבלות שלכם.

5. בדקו אם משקפי SpotOn Balance מתאימים לכם

במקרים רבים התאמת והרכבת משקפי SpotOn Balance משיבה לסובלים מהפרעות חוסר שיווי משקל את חייהם, כפי שהכירו אותם, ללא טיפים וטכניקות מיוחדות להתמודדות (למעט זוג משקפיים תמים למראה). אם אכן אתם מתאימים, תגלו שאינכם צריכים כלל וכלל להשלים עם החיים עם הפרעות שיווי משקל. משקפי  SpotOn Balance , מגובים במחקר קליני, ועשויים להפחית משמעותית את הסימפטומים איתם אתם מתמודדים. אפשר ללמוד על הטיפול בסרטון הבא.

6. תהיו פרקטיים

לא סתם אומרים שאלוהים נמצא בפרטים הקטנים. פרקטיקה מתוכננת היטב היא חלק חשוב בהתמודדות. אם ניהלתם יומן כראוי, אתם בטח יודעים לזהות מה מיטיב עמכם יותר (ומה פחות). חושך בעייתי עבורכם? פזרו מנורות רבות במרחב הבית. קשה לכם לתמרן בין אובייקטים צפופים? רווחו בין החפצים והרהיטים בביתכם.

גם הסביבה האנושית שלכם דורשת תכנון. זהו את המקרים בהם אתם זקוקים לסיוע מהקרובים לכם וגייסו אותם לעזרתכם מבעוד מועד. אתם נוסעים לאנשהו? בקשו ממישהו להתלוות אליכם (במיוחד אם מדובר על טיסה או שייט).

ועוד משהו אחרון לסיום…

אל תמעיטו בערך הלחץ הרגשי בו הנכם נמצאים. ההתמודדות עם הפרעות חוסר שיווי משקל אינה התמודדות פשוטה והמרכיב הרגשי הוא משמעותי. זוהי התמודדות הכרוכה בתחושות של חוסר אונים, חרדה ולעיתים אף דכאון. טיפול פסיכולוגי יכול לתת מענה מצוין, אך זהו אינו המענה היחיד. חפשו מערכות תמיכה רגשיות נוספות (חברים קרובים, משפחה, קבוצת תמיכה) והקיפו עצמכם בסביבה תומכת ומכילה. התעקשו על כך שכל הגורמים המטפלים בכם, גם המקצועיים שבהם, יהיו אנשים אשר נעים לכם בקרבתם.

 

NOTE: SpotOn is not giving medical advice and reading our blogs and articles is by no mean replacing the need to consult with your physician on your specific condition and symptoms